Karoseria samochodu – z czego jest i jak dbać o karoserię?

Co to jest karoseria samochodu?

Karoseria samochodu to część nadwozia pojazdu nadająca mu ostateczny kształt, która spełnia funkcje estetyczne (od niej zależy wygląd auta) oraz co najważniejsze, funkcje praktyczne. Estetyka samochodu zależy od kształtu wierzchniej części nadwozia oraz od koloru. Tak na prawdę o gustach się nie dyskutuje, więc jest ona odbierana bardzo indywidualnie i zależy od potrzeb kupującego, jeżdżącego autem.

 

Jakie funkcje spełnia karoseria auta?

Ważniejsza jest funkcja praktyczna karoserii samochodowej. Do tej funkcji zalicza się ochronę pojazdu oraz użytkowników, czyli pasażerów, przed wszelkimi czynnikami pogodowymi jak deszcz, wilgoć, promienie słoneczne.

Ochrona wnętrza pojazdu to po prostu osłonięcie elementów elektronicznych (komputera pokładowego, czujników, styczników itp.) oraz całej grupy części mechanicznych niezbędnych do działania samochodu. Karoseria powinna być jak najlżejsza. Powinna stanowić jak największe zabezpieczenie w razie zderzenia, czy wypadku.

 

Z czego wykonana jest karoseria samochodu?

Najczęściej wykonana jest z blachy stalowej i aluminiowej (profilowanej na specjalnych prasach hydraulicznych) oraz tworzyw sztucznych. Wszystkie elementy są zespawane, sklejone lub nitowane. Ze względu na konstrukcję naprawa karoserii bywa czasochłonna i czasem niemożliwa bez poprawek blacharskich i bez szpachlowania. Wyciąganie karoserii po gradobiciu, czy prostowanie karoserii po szkodzie parkingowej można wykonać za pomocą metody PDR, czyli usuwania wgnieceń bez lakierowania.

Czasem jednak naprawa nadwozia nie jest możliwa bez bardziej inwazyjnych metod, na przykład po dużej stłuczce. Wówczas wgniecenia są duże i szpachlowanie karoserii jest nieuniknione, ale warto wykonać tę usługę tylko w dobrym i znanym warsztacie samochodowym. Naprawa wgnieceń może przebiegać bez problemów, jeżeli technik zna się na swojej pracy i od lat wykonuje takie zlecenia.

 

Jakie są części karoserii samochodowej?

Producenci aut wiedzą, że części nadwozia jest bardzo dużo. Wiele z nich to tylko osłony niezbędnych części samochodowych. Inne to elementy potrzebne, by ułatwić kierowcy korzystanie z pojazdu.Karoseria samochoduKaroseria to część nadwozia wykonana najczęściej z blachy. Elementy karoserii samochodu to:

  • maska,
  • dach,
  • pokrywa silnika,
  • pokrywa bagażnika,
  • drzwi,
  • błotniki,
  • nadkola,
  • zderzaki.

 

Regeneracja karoserii, czyli jak dbać o karoserię samochodu?

Wygląd auta jest istotny dla niemal każdego właściciela, ale najważniejsze jest jego użytkowanie i „zachowanie” w chwili zderzenia. Samochód musi być bezpieczny. Dlatego karoseria samochodu powinna być tak wykonana, tak by jak najlepiej odkształcać się przy zderzeniu.

Do wykonania bezpiecznego pojazdu przyczyniają się badania i testy zderzeniowe przeprowadzane w specjalistycznych laboratoriach. Jednak każda karoseria ma to do siebie, że po latach drobnych stłuczek, podczas gradobicia czy przy obtarciach o mur lub barierkę albo inne auto, dochodzi do uszkodzenia lakieru karoserii. Wówczas samochód narażony jest na działanie rdzy, która osłabia blachę.

Dlatego, każdy kto dba o bezpieczeństwo nie powinien lekceważyć drobnych wgniotek i wgnieceń, które mogą prowadzić do odprysków lakieru. Najlepiej zaraz po gradobiciu, czy szkodzie parkingowej zgłosić się z samochodem do wyspecjalizowanych ekip, które zaproponują bezinwazyjne usuwanie wgnieceń. Technicy z warsztatu delikatnie usuną wgniotkę. Wyprostują oni blachę dzięki metodzie PDR usuwania wgnieceń bez lakierowania i zabezpieczą przed działaniem rdzy. Jeżeli potrzebujesz naprawy po gradobiciu i naprawy bezgotówkowej to zgłoś się do Kinked Studio, gdzie wszelkie formalności załatwimy za Ciebie.