Samochód zabytkowy – po co komu stare auto?
Przedsiębiorcy oraz dobrze usytuowane osoby często mogą pozwolić sobie na interesujące hobby i realizację swoich marzeń z dzieciństwa. W wolnym czasie coraz częściej zajmują się kolekcjonowaniem i naprawianiem pojazdów z roczników starszych niż te, które na co dzień spotykamy na ulicach.
Kupowane są auta zabytkowe z USA, z Francji oraz innych krajów Europy. Stare „perełki motoryzacji” wyszukiwane są w stodołach i na zaniedbanych podwórkach na całym świecie.
Renowacja samochodów zabytkowych pochłonęła już wielu wielbicieli motoryzacji. Pasjonaci kupują, restaurują auta, a nawet nimi jeżdżą. Wielu robi to z pasji. Inni traktują to jako dobrą inwestycję. W czasach wysokiej inflacji – zupełnie zrozumiałą.
Zabytkowe samochody do ślubu, czyli wynajem zabytkowych samochodów
Auto zabytkowe jako inwestycja to realne zagadnienie. Renowacja powoduje, że te piękne pojazdy są chętnie wynajmowane na duże uroczystości i małe „ewenty” firmowe. Zabytkowe samochody do ślubu to częste spełnienie życzenia nie tylko Pana Młodego, który choć raz chce pojechać wyjątkowym autem. Również Młode Panny chętnie usiądą w „Syrence” w swojej białej sukni.
Samochód zabytkowy – kiedy pojazd można uznać za auto zabytkowe?
Auto zabytkowe to takie, które spełnia szereg ustalonych przez organy ustawodawcze wymagań. W Polsce Prawo o ruchu drogowym określa pojazd jako zabytkowy, gdy na podstawie specjalnych przepisów został on wpisany do rejestru zabytków ruchomych lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, albo też gdy jest wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami.
Samochody zabytkowe – jakie dokumenty są potrzebne by go zarejestrować?
W wydziałach komunikacji w całym kraju można zarejestrować nasze wyjątkowe auto jako zabytek i otrzymać tak zwane żółte tablice rejestracyjne. Rejestracja może być rozpatrzona pozytywnie wówczas, gdy przedstawimy następujące dokumenty:
- dowód osobisty lub paszport właściciela;
- podpisany wniosek o rejestrację;
- dowód własności pojazdu zabytkowego;
- ubezpieczenie OC;
- dowód rejestracyjny;
- uwierzytelniona kopia decyzji w sprawie wpisania pojazdu, jako dobra kultury, do rejestru zabytków lub dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w centralnej ewidencji dóbr kultury lub dokument potwierdzający wpisanie pojazdu do inwentarza muzealiów;
- zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi wydane przez upoważnioną stację kontroli pojazdów;
- protokół oceny stanu technicznego pojazdu zabytkowego;
- tablice rejestracyjne (jeżeli pojazd był zarejestrowany w Polsce);
Auta zabytkowe – ile lat musi mieć samochód?
Przyjęte jest, że zabytkowe auto musi:
- mieć przynajmniej 25 lat,
- nie być produkowanym przynajmniej od 15 lat,
- zachować przynajmniej 75% oryginalnych części.
Niektóre młodsze samochody również mogą być uznane za zabytkowe gdy:
- zastosowano w nich unikalne rozwiązania konstrukcyjne,
- są w limitowanej ilości,
- gdy auto było prototypem serii,
- dokumentują ważny etap rozwoju techniki motoryzacyjnej,
- były związane z istotnymi wydarzeniami historycznymi,
- należały do sławnej osoby.
Wpis do ewidencji zabytków można załatwić samemu, ale o wiele lepiej i łatwiej poprosić o pomoc rzeczoznawcy z listy wskazanej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Jak zadbać o samochód zabytkowy i gdzie go odrestaurować?
Jeżeli jesteś jednym z takich szczęśliwych posiadaczy starego pojazdu i chciałbyś zająć się jego renowacją to zdecydowanie powinieneś poszukać specjalistów. Istnieje wielu fachowców specjalizujących się w odnawianiu zabytkowych aut i wyszukujących oryginalne części do takich pojazdów.
Usuwanie wgniotek w zabytkowej karoserii
Auta zabytkowe zazwyczaj pokryte są wyjątkową powłoką lakierniczą i ciężko będzie znaleźć lakier jeśli niechcący go uszkodzisz.
Jeżeli auto jest dobrze zachowane, a potrzebujesz tylko lekkich napraw karoserii to zdecydowanie polecamy ci techników, którzy oferują takie usługi jak: usuwanie wgnieceń PDR. Ta innowacyjna metoda wyciągania wgnieceń pozwala zachować oryginalny lakier na karoserii. Potraktuj swój samochód zabytkowy jako inwestycję i nie oszczędzaj na jego renowacji.