Czy słuszne jest usuwanie wgnieceń po gradobiciu i stłuczkach parkingowych?

Dlaczego należy usunąć każde wgniecenie w karoserii?

Usuwanie wgnieceń po gradobiciu - KinkedStudio
Usuwanie wgnieceń po gradobiciu – KinkedStudio

Istnieje kilka ważnych powodów uzasadniających usuwanie wgnieceń po gradobiciu lub po stłuczkach parkingowych. Estetyka i wygląd auta są zawsze omawiane na początku, ale nie jest to najważniejsze. Wgniecenia po gradobiciu lub stłuczkach mogą wpłynąć na wygląd samochodu i obniżyć jego wartość, ale ważniejsze jest bezpieczeństwo. Wgniotki w karoserii mają wpływ na strukturę blachy i w wypadku może to zwiększyć ryzyko obrażeń lub utraty życia. Należy pamiętać, że odkształcona blacha nie przyjmuje takiej samej siły uderzenia jak blacha oryginalnej karoserii.

Skąd ryzyko powstania odmiennych właściwości blachy i zmiany struktury blachy? Wynika to także z faktu, że wgniecenia mogą uszkodzić powłokę lakieru, a to z kolei może prowadzić do korozji karoserii. Skorodowana blacha jest krucha i mniej wytrzymała od nieskorodowanego metalu. Usunięcie wgnieceń i naprawienie uszkodzeń lakieru pomaga chronić karoserię przed korozją, a co za tym idzie przywraca pierwotne właściwości karoserii samochodowej.

Dodatkowo warto wiedzieć, że wgniecenia mogą zmienić kształt karoserii, co wpływa na aerodynamikę całego samochodu. Dlatego usunięcie wgnieceń pomaga przywrócić oryginalny kształt i poprawić aerodynamikę pojazdu. Poza tym przywrócenie oryginalnego wyglądu auta zwiększa automatycznie jego wartość przy sprzedaży. W związku z powyższym usuwanie wgnieceń po gradobiciu lub stłuczkach parkingowych jest ważnym elementem utrzymania samochodu w dobrym stanie technicznym i estetycznym.

 

Jak poradzić sobie z wgnieceniami po gradobiciu lub po stłuczce?

Jeżeli nasze auto nie jest modelem luksusowym, zabytkowym, cennym lub po prostu wartościowym pod względem sentymentalnym to możemy zawsze spróbować samodzielnego usuwanie wgniotek. Wystarczy wtedy tylko zakupić zestaw do samodzielnego wyciągania wgnieceń i postępować zgodnie z instrukcją przysłaną przez sprzedawcę takiego zestawu. Jest to postępowanie ryzykowne, bo konsekwencje mogą pojawić się bardzo szybko w postaci uszkodzonego lakieru. Wówczas auto na 100% będzie narażone na szybką korozję blachy, a co za tym idzie zmniejszenie odporności karoserii.

Dla tych, którzy cenią własny czas i rozumieją zasadę, że nie można być specjalista w każdej dziedzinie, zdecydowanie polecamy warsztaty specjalizujące się w technikach bezlakierowego usuwania wgnieceń. Tam, w dobrej cenie, szybko i sprawnie oraz bezpiecznie, pozbędą się wgniotek i ryzyka korozji.

Usuwanie wgnieceń po stłuczkach parkingowych - Kinked Studio
Usuwanie wgnieceń po stłuczkach parkingowych – Kinked Studio

Istnieje kilka metod usuwania wgnieceń po gradobiciu i po stłuczkach parkingowych. Wybór odpowiedniej zawsze uzależniony jest od rozmiaru uszkodzeń. Jeżeli jesteśmy pewni, że lakier na karoserii auta nie uległ uszkodzeniu i nie ma ostrych krawędzi przy wgnieceniu wówczas można wykorzystać metody zwane bezlakierowym usuwaniem wgnieceń. Najlepsi specjaliści wymieniają tu trzy techniki, które stosują w swoich warsztatach samochodowych: metoda na klej, technika na druty oraz blending.

 

Jakich wgnieceń nie da się usunąć?

Równomierne wgniecenie z miękkimi, zaokrąglonymi krawędziami zewnętrznymi można usunąć bez problemu za pomocą metody PDR. Z drugiej strony, jeśli w karoserii samochodu w okolicy wgniecenia jest uszkodzony lakier lub ostrą krawędź zewnętrzna, niestety trzeba odwiedzić warsztat oferujący tradycyjne sposoby jak szpachlowanie i malowanie blachy.

 

Usuwanie wgnieceń po gradobiciu i stłuczkach parkingowych w Kinked Studio

Teoretycznie nie ma żadnych prawnych przesłanek, aby nie móc jeździć autem z małymi uszkodzeniami w postaci wgniotek po gradobiciu czy małej stłuczce. Jednak zawsze doradzamy właścicielom aut, aby reagować niezwłocznie, ponieważ może dojść do mikrouszkodzeń, które staną się miejscem rozwoju korozji blachy. Uszkodzenia spowodowane gradobiciem lub wgniecenia parkingowe są irytujące, ale można je szybko i bez pozostawiania śladów usunąć, stosując odpowiednią technikę. Do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt i wieloletnie doświadczenie. W Kinked Studio znajdziesz wszystkie te rzeczy. Co ważne! W zależności od tego, jak ubezpieczony jest Twój samochód, możliwe jest rozliczenie szkody bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową. Dzięki naszej wyjątkowej obsłudze w Kinked Studio znajdziesz rozwiązanie swoich problemów z karoserią ulubionego auta.

Pamiętaj, że naprawy w naszym warsztacie mogą odbyć się jako naprawy bezgotówkowe dzięki procedurom wykorzystania funduszy z ubezpieczenia AC lub OC sprawcy. Zadzwoń i sprawdź co możemy Ci zaoferować w Kinked Studio!

Tel.: +48 735 984 283

Sprawdź nasze realizacje, przeczytaj o nas opinie i przyprowadź swój samochód do Kożuchowa na ulicę Nowosolną 43. Zapewniamy, że będziesz zadowolony z naszej pomocy!