Lampa PDR do wyciągania wgnieceń

Lampa PDR jest istotnym elementem wyposażenia warsztatu samochodowego, blacharza, zajmującego się usuwaniem wgnieceń metodą bezinwazyjną. Pierwsze lampy pdr posiadały żarówki typu fluorescencyjnego. Żarówki zmodyfikowane były w ten sposób, by rzucały światło na większy obszar i tworzyły odpowiednie cieniowanie. Wraz z rozwojem technik bezinwazyjnego i bezlakierowego usuwania wgnieceń przemysł zaczął integrować oświetlenie LED rzucane przez soczewkę lub dyfuzor. Alternatywnym źródłem odbicia do naprawy wgnieceń jest płyta odblaskowa.
Lampa PDR

Jak dokładnie oświetlić naprawiane miejsce?

Profesjonalny proces naprawy uszkodzonej karoserii samochodowej obejmuje odczytanie odbicia światła z lampy do wyciągania wgnieceń od tablicy liniowej refleksyjnej na naprawianej części auta. Plansza, czy inaczej tablica liniowa refleksyjna posiada poziome linie, które „rzucane” są na karoserię, by dokładnie pokazać wgniecenie lub wgniotkę. Dzięki temu technik w pełni może zaobserwować skalę uszkodzenia i podjąć decyzję o sposobie wyciągnięcia wgniecenia.

 

Lampa do wyciągania wgnieceń – led do zastosowań PDR

Lampy PDR emitują światło bardzo dobre jakości umożliwiające porządne sprawdzenie stanu wyciąganej powierzchni. Dzięki lampom PDR można dostrzec na karoserii wszelkie niedoskonałości w postaci małych wgniotek i wgnieceń, których nie dostrzeże się w świetle emitowanym przez zwykłe lampy. Dlatego są to niezbędne akcesoria do wyciągania wgnieceń w profesjonalnym warsztacie. Tylko w dobrym świetle można ocenić, czy przeprowadzane naprawy PDR przyniosły zadowalający efekt. Lampa cieniowa PDR

Lampa cieniowa PDR – lampa refleksyjna

Analizowanie uszkodzonych elementów nadwozia za pomocą światła i cienia generowanych przez tą specjalną lampę pozwala sprawdzić co do milimetra, jak wygląda wgniecenie na karoserii. Po dokonaniu naprawy można natomiast ocenić, czy blach przyjęła pożądany kształt i czy wygląda tak jakby była fabrycznie wykonana. Lampa refleksyjna daje nam pewność, że zobaczymy wszystkie niedociągnięcia.

 

Lampa cieniowa do napraw PDR

Jak działa lampa cieniowa do naprawy PDR? Istotną wiedzą jest, że światło emitowane przez taką lampę tworzy cienie na lakierze tak zwaną mgłę. Oko technika może wówczas wyłapać uwidocznione szczegóły wgniecenia. Pozwala to dokładnie ocenić wielkość wgniotki i uszkodzenia. Oświetlenie kupowane od najlepszych producentów posiada zawsze kilka włączników, które odpowiadają za odmienne pasy światła. Poza tym biorąc pod uwagę różnorodność szkód parkingowych i komunikacyjnych trzeba pamiętać, że lampa pdr musi mieć możliwość ustawiania jej pod różnym kątem nachylenia. Regulacja poziomu nachylenia lampy musi być przemyślana i dobrze obliczona. Wygoda korzystania z tego sprzętu jest najważniejsza dla technika pdr.
Lampa do wyciągania wgnieceń

 

Wyciąganie wgnieceń po gradobiciu możliwa dzięki dobremu oświetleniu z lampy pdr

Wiele uszkodzeń samochodów przez gradobicie, czy małe stłuczki da się naprawić i usunąć bez konieczności ponownego lakierowania. Warunkiem jest wykonywanie naprawy pdr przez wyszkolonego technika. Nawet najlepszy sprzęt i akcesoria do wyciągania wgnieceń nie uchronią nas od poniesienia sporych kosztów, jeżeli weźmiemy się za to bez doświadczenia i umiejętności. Tak samo wówczas, gdy będziemy naprawiali auto, na którym została przerwana powłoka lakieru. Usuwanie wgnieceń PDR możliwie jest tylko wtedy, gdy lakier jest cały na odkształconej powierzchni blachy.

lampa cieniowa do napraw PDRNiestety, ściągacze czyli młotki bezwładnościowe do majsterkowania w domowych warunkach nie będą działać na głębokich, kanciastych wgnieceniach lub uszkodzeniach na krawędziach karoserii. Wgniecenia w obszarach grubego metalu są bardzo trudne do usunięcia w domu.

 

Naprawa wgnieceń – warto skorzystać z usług profesjonalisty

Pamiętajmy! Korzystanie samodzielnie z pullera do małych wgnieceń jest bardzo czasochłonne, zwłaszcza jeśli nie mamy wcześniejszego doświadczenia. Nie można osiągnąć idealnego, profesjonalnego wykończenia za pomocą zestawu do samodzielnego wyciągania wgnieceń. Bardzo łatwo jest pogorszyć uszkodzenie, co wymagałoby wtedy droższej naprawy. Nie można użyć ściągacza wgnieceń (młotka bezwładnościowego) na obszarze, który ma również uszkodzenia lakieru, ponieważ pogorszy to uszkodzenie.

Poza tym jeżeli samochód ma wykupione ubezpieczenie Auto Casco (AC) to spokojnie możemy zdać się na naprawy bezgotówkowe w Kinked Studio, które nie angażują naszych pieniędzy i dla których cena ustalana jest z ubezpieczycielem.