Klej PDR – niezbędny asortyment przy bezlakierowym usuwaniu wgnieceń
Czy klej PDR jest niezbędny podczas procesu usuwania wgnieceń bez lakierowania karoserii samochodu? Jaki inne produkty potrzebne są w warsztacie blacharskim ze specjalizacją PDR? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem na ten temat.
Czym są naprawy pdr, czyli bezinwazyjne wyciąganie wgnieceń?
Naprawy PDR wykonywane przez specjalistów w warsztatach samochodowych zajmujących się blacharką stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli samochodów luksusowych, aut zabytkowych oraz pojazdów, których właściciele szanują dorobek swojego życia. Właściciele pięknych i zadbanych samochodów zgłaszają się z małymi i dużymi wgnieceniami, bowiem wyciąganie wgniotek za pomocą metody PDR z wykorzystaniem kleju PDR to najlepszy wybór. Każda przypadkowa słuczka, wgniecenie czy uszkodzenia spowodowane przez gradobicie są możliwe do usunięcia bez lakierowania, jeżeli tylko karoseria auta zachowała lakier bez odprysku. Stosowane są dwie skuteczne metody różniące się między sobą techniką wykonania:
- jedna to naprawa z wypychaniem wgnieceń,
- a druga to naprawa z wyciąganiem wgniecenia.
W przypadku napraw po gradobiciu, czy w przypadku szkód parkingowych, marki luksusowych aut, a także samochody zabytkowe obsługuje się dzięki naprawom bezgotówkowym w Kinked Studio. Korzystając z wykupionego ubezpieczenia AC można załatwić wszystko w jednym miejscu.
Jakie narzędzia pdr są potrzebne przy usuwaniu wgniotek?
Wyspecjalizowane warsztaty samochodowe posiadają szereg niezbędnych narzędzi potrzebnych do bezinwazyjnego usuwania wgnieceń. Proponowane w internecie zestawy PDR są zamiennikami tych z profesjonalnych zakładów. Sprzedawcy zachęcają do ich kupienia twierdząc, że każdy we własnym garażu może dokonać takiej naprawy. Z naszej perspektywy i z naszym doświadczeniem możemy tylko powiedzieć, że jest to ryzykowne posunięcie.
Samodzielne naprawy bardzo często doprowadzają bowiem do uszkodzenia delikatnej powłoki karoserii samochodu. Jeżeli pojawi się odprysk lakieru to już żadna bezinwazyjna metoda pdr nie wchodzi w grę. Trzeba wówczas uszkodzenie zniwelować w tradycyjny sposób, czyli stosując szpachle do metalu i nakładając nową warstwę lakieru.
Zamiast wydawać pieniądze na zakupy online warto od razu przyjechać do warsztatu Kinked Studio i uzyskać gwarancję poprawienia wyglądu samochodu. Prawdopodobnie usuniemy szkodę bezinwazyjnie i bez demontażu elementów karoserii.
A jakie są narzędzia potrzebne do usuwania wgnieceń? Co musi zakupić warsztat samochodowy dla swojego technika PDR? Przede wszystkim trzeba posiadać lampę cieniową pdr, tablicę liniowa refleksyjną, mostek z adapterami, młotek bezwładnościowy (zaczepia się go do grzybka i delikatnie pociąga), podbijak, specjalne grzybki (haczyki) zatapiane w kleju i odpowiedni klej PDR (klej do usuwania wgnieceń).
Czym jest klej PDR , czyli klej do usuwania wgnieceń?
Klej PDR dostępny jest na rynku w postaci twardych, podłużnych lasek o długości kilkudziesięciu centymetrów. Wymiary tych lasek dostosowane są do specjalnych pistoletów do kleju PDR, który rozgrzewa substancję, by przeszła w inny stan skupienia. Klej PDR rozgrzany do odpowiedniej temperatury staje się rozciągliwy i elastyczny. Jego półpłynny stan pozwala na odpowiednią aplikację kleju na karoserii auta, aby doczepić odpowiednie grzybki.
Jaki klej do PDR warto stosować?
Dokładna charakterystyka klejów PDR mówi, że są to kleje termotopliwe (materiały termoplastyczne, które aktywują się i zmieniają swój stan pod wpływem podwyższonej temperatury). Ważną cechą specjalistycznego kleju PDR jest duża wytrzymałość na siłę ciągnięcia w kierunku prostopadłym. Jest to niezbędne przy wyciąganiu wgnieceń w metalu. Poza tym klej taki można łatwo usunąć z karoserii stosując odpowiedni zmywacz do kleju pdr.
Jak działa klej termotopliwy?
Działanie klejów termotopliwych jest bardzo proste. Polega na tym, że produkt roztapiany w specjalnym pistolecie do kleju na gorąco staje się płynny i można go nałożyć na wgniecenie. Do tego przykłada się grzybki (haczyki). Po krótkim czasie klej twardnieje sklejając haczyk z blachą, Można wówczas doczepić puller pdr i wyciągnąć wgniotkę.
Rodzaje kleju PDR
Produkowane są różne rodzaje kleju PDR. Na rynku można dostać kleje uniwersalne, kleje przemysłowe i poliamidowe czy poliuretanowe. Różnią się one kolorem, kształtem, długością i grubością, ale ich zastosowanie zawsze jest takie same.
Czym usunąć klej PDR?
Cały zabieg usunięcia wgniecenia ma sens tylko pod warunkiem, że nie pozostawi żadnych śladów ingerencji specjalisty. Można zastanawiać się jak to możliwe, że użyty klej PDR nie przykleja się na stałe do powierzchni. Jest to możliwe tylko z odpowiednimi produktami używanymi w warsztatach. My kupujemy tylko renomowany klej PDR. Niestety kleje kupowane z niepewnego źródła mogą nie zostać usunięte antysilikonowym zmywaczem do kleju PDR. Warto dlatego powierzyć naprawy osobom doświadczonym.
Jaki zmywacz do kleju PDR warto używać?
Zmywacz do kleju PDR nie działa jak rozpuszczalnik. Dzięki temu nie narusza większości powierzchni i można go bezpiecznie używać przy autach. Stosuje się go do materiałów takich jak szkło, metale surowe i malowane proszkowo, czy tworzywa sztuczne, laminaty i kompozyty. Zawsze należy kupować sprawdzone substancje, aby nie zostawić na aucie klienta śladów po wytrawiaczu kleju.
Wiedząc tak wiele na temat akcesoriów niezbędnych przy bezlakierowej technice wyciągania wgnieceń można samemu podjąć decyzję, czy usuwać samodzielnie wgniotki, czy lepiej zlecić to profesjonalistom. My zalecamy wszystkim mieszkającym w województwie lubuskim i dolnośląskim wyciąganie wgnieceń robić w Kinked Studio!